Dziećmorowice

Dziećmorowice leżą w południowo – zachodniej części Polski, gminie Walim. Wieś Dziećmorowice, to jednocześnie sołectwo Dziećmorowice gminy Walim, której integralnymi częściami są: Nowa Wieś, Nowy Julianów i Stary Julianów.

1% podatku na rzecz OSP

mini
ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
KRS: 0000116212

Przekaż 1% na OSP
58-308 Dziećmorowice
Sienkiewicza 18

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jak co roku kieruje prośbę do wszystkich identyfikujących się ze Związkiem o wspólne zaangażowanie w kampanię „1% podatku na rzecz Związku OSP RP”.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski

Burze

Mapa burzowa Polski

ROKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW

Aktualny rozkład jazdy autobusów dowożących dzieci do szkoły w Jugowicach i Walimiu w roku szkolnym 2014/2015

Stary i Nowy Julianów-godz.7.00
Wałbrzych-Kozice ul. Strzegomska 6 - godz. 7.05
Dziećmorowice ul. Sienkiewicza 75 (świetlica) - godz.7.20
Dziećmorowice ul. Sienkiewicza 57 - godz.7.22
Dziećmorowice ul. Sienkiewicza 18 - godz.7.25
Dziećmorowice ul. Bystrzycka 54 - godz.7.30
Wałbrzych Rusinowa rondo - godz.7.32
Wałbrzych ul. Bystrzycka (basen) - godz.7.35
Wałbrzych ul. Noworudzka 8 - godz.7.40

Kalendarz imprez 2016

kalendarz-imprez2

Gmina Walim

Polecamy

LZS „Sudety”

Kalendarium historyczne

Opracowanie: Roman Świst

3 listopada 2002r. W meczu o mistrzostwo klasy A, dziećmorowickie 'Sudety”, wywalczyły remis-3:3, z „Jedlinianką” Jedlina Zdrój- na jej boisku. Gospodarze zdobyli wyrównującego gola w  doliczonym czasie- w 93 minucie spotkania.

 

6 listopada 2011r. W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnych w Wałbrzychu, przeprowadzono egzaminy końcowe z zakresu szkolenia strażaka ratownika OSP. Egzaminy pomyślnie zdało siedmioro członków OSP Dziećmorowoce, w tym druhna Anna Stasiak.

 

11 listopada 1892r. W Dziećmowicach zmarł dr n. med. Karol Felsmann-przyrodnik o międzynarodowym autorytecie, badacz praw zmienności roślin, członek międzynarodowych towarzystw naukowych i wykładowca na uniwersytecie we Wrocławiu.W Dziećmorowicach mieszkał przy ob. ul H. Sienkiewicza 33.Tu prowadził praktykę lekarską. K. Felsman urodził się 22 kwietnia 1822r. w Cierniach.

 

25 listopada 1710r. Odbył się ślub właściciela Rusinowej-Hansa Karola Zeidlitza (17 sierpnia 1685r. w Rusinowej-12 listopada 1764, w m. Bresta k/ Żar, absolwent uniwersytetu we Frankfurcie n/O) z Dorotą Crauss-Craussendorf. Pan młody był synem Hansa Fryderyka (1660-1713, spoczął w dziećmorowickim kościele).

Związek ten zaowocował niebawem przejęciem dób rusinowskich przez szlachecki ród Crauss-Craussendorf.

 

27 listopada 1957r. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, wydał zarządzenie o ustanowieniu rezerwatu przyrody Góra Choina, w Zagórzu Śląskim. W cennym runie leśnym rezerwatu występuje m.in. bodziszek cuchnący i kokoryczka wielokwiatowa.

 

25 listopada 1855r. Śląski przemysłowiec- Christian Gustaw Kramsta ze Świebodzic, uzyskał koncesję na prowadzenie robot górniczych, na złożach rud kruszcowych w Dziećmorowicach.

Początki górnictwa na terenie Dziećmorowic sięgają XIV w.

 

28 listopada 1887r. Wałbrzyska gazeta „Waldenburger Wochenbblatt ” zamieściła ogłoszenie o  oboju trzody chlewnej przy zajeździe Deutsche Hof (po wojnie Rzym przy ul. Bystrzyckiej 46).

W tym czasie obój zwierząt przeprowadzany był  w miejscach wyznaczonych przez administrację i pod ścisłm nadzorem weterynaryjnym.

 

29 listopada 1972r. Ustawa powołująca z dniem 1 stycznia 1973r. gminy. Zniesienie gromad.

W woj. wrocławskim siedziby gmin i ich zasięg terytorialny ustaliło Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, w porozumieniu z właściwymi prezydiami powiatowych rad narodowych, w naszym przypadku-.Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wałbrzychu.

 

W trzeciej dekadzie listopada 1982r. panowała iście wiosenna pogoda. Było niezwykle ciepło.

1 października 1882r. W lokalu należącym do E. Pohla w Dziećmorowicach, odbyła się zabawa taneczna. Podobna impreza odbyła się w Starym Julianowie u Augusta Titza.

6 października 1760r. Król pruski i głównodowodzący armią tego królestwa-Fryderyk II Hohenzollern, opuścił Dziecmorowice, na terenie których kwaterował od 18 września.

Z Dziećmorowic król wysłał 19 listów. Ich adresatami m. in. byli jego brat książę Henryk, minister ds Śląska  Ernest Schlabendorff czy komendant wojenny Wrocławia-gen. Boguslaw Tauentzien,. Z Dziećmorowic król udał się do Bolesławic.

7 października 1362r. Wzmiankowano ławę sądową wsi Dziećmorowice.

9 października 1882r. W kościele ewangelickim odbyły się misje święte.

11 października 2007r. Odbyła się publiczna dyskusja nad Planem Odnowy Dziećmorowic. Uczestniczyło w niej 28 mieszkańców naszej osady.

17 października 1982r. Podczas spotkania o mistrzostwo klasy B, na boisku-na Szczawienku w Wałbrzychu, zespół gospodarzy niezadowolony z wyniku, w 80 min. spotkania zszedł z boiska W tym momencie nasi proadzili 2:1.

18 października 1372r. Księżna świdnicko-jaworska Agnieszka oddała w lenno dobra należące do majętności zamku Grodno, w tym Dziećmorowice Reincze Schofowi. Wcześniej majetność należała do ojca Reincze-Ulryka.

18 października 1987r. W spotkaniu o mistrzostwo klasy A, LZS „Sudety” pokonał rezerwowy zespół „Victorii” Wałbrzych-1:0.

19 października 1975r.Zmarł Jan Wągrzyn-rolnik, strażak -ochtotnik i radny do Gromadzkiej Rady Narodowej. Pochodził z nowosądecczyny gdzie przyszedł na świat 11 listopada 1914r.

23 października 1797r. Urodzony w Dziećmorowicach architekt Johann Wilhelm Krause- późniejszy profesor uniwersytetu w Dorpacie, pojął za żonę córkę carskiego radcydworskiego -Julianę von Hausenberg (22 maja 1771-12 sierpnia 1843).

 

WRZESIEŃ

1 września 1982r. Urodził się Arkadiusz Małecki- czołowy polski raper (ps. artystyczny –Aro) i sportowy pilot samochodowy. Prekusor wałbrzyskiego rapu.

3 września 1964r. Na Osiedlu Górniczym odbyło się uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 31 oraz inaguracja roku szkolnego. Na czele placówki stanęła p. Jadwiga Jemiołek Nowo otwarta placówka otrzymała imię Gustawa Morcinka (1891-1963)- wybitnego śląskiego pisarza, piewcy trudu górniczego i publicysty, działacza plebiscytowego, więźnia niemieckich hitlerowskich obozów koncentracyjnych, posła na Sejm PRL i nauczyciela.

6 września 1971r. W Legnicy podczas wojewódzkich zawodów sportowo-pożarniczych OSP, drugie miejsce w kategorii straży niezmotoryzowanych wywalczyła OSP Dziećmorowice. Nasz zespól wystąpił w składzie: Konstanty Kucia-d-ca, Zygmunt Bielecki, Józef Kościów, Edward Lasek, Zbigniew Lasek-bratanek Edwarda, Tadeusz Mikołajczyk, Alfred Oczkowicz, Jerzy Pieróg i Krzysztof Waśko-siostrzeniec K. Kuci.

13 września 2006r.Podczas powiatowych uroczystości z okazji 60-lecia działalności Ludowych Zespołów Sportowych- nasz LZS „Sudety’', został uhonorowany przez Radę Krajową Zrzeszenia, specjalnym dyplomem honorowym oraz Złotą Honorową Odznaką LZS. Uhonorowano także grupę dziećmorowickich działaczy.

Dziećmorowicki LZS –jako jedyny w powiecie-działa nieprzerwanie od 1950r. Kontynuuje on tradycje drużyny piłkarskiej założonej w 1945r.oraz kółek sportowych ZMW „Wici” i ZMP.

15 września 2007r. Na obiekcie sportowym Ludowego Zespołu Sportowego „Sudety” przeprowadzono I Festiwal Sera.

18 września 1760r. W Dziećmorowicach stanął obozem Fryderyk II Hohenzollern- król Prus i głównodowodzący wojsk pruskich. Kwaterował tu do 6 października. Obecność króla, związana była z toczącymi się na Śląsku walkami, w ramach trzeciej wojny śląskiej- zwanej siedmioletnią. Po opuszczeniu Dziećmorowic król skierował się ze swą armią pod Berlin.

Z okresu pobytu Fryderyka II, zachowała się kolorowa mapa sztabowa kwatery króla,. Obrazuje ona Dziećmorowice z najbliższą okolicą oraz sam obóz.

24 września 2011r. W Jugowicach odbył się Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zjazdowi towarzyszyła m. in. wystawa prasy i literatury pożarniczej ze zbiorów OSP w Dziećmorowicach.

26 września 1786r. Na dole kopalni w Górnej, Nowej Rusinowej nastąpił wybuch metanu. Był to pierwszy historyczny (odnotowany w dokumentach) wybuch tego niebezpiecznego gazu, w historii górnictwa na terenach zakreślonych granicami współczesnej Polski.

26 września 1832r. Dziennik Urzędowy Królewskiej Rejencji Wrocławskiej, zamieścił informację, o przekazaniu przez dziećmorowickiego młynarza- Baŋerschena, kwoty w wysokości 50 talarów, na potrzeby przytułku i szkoły ewangelickiej w Dziećmorowicach.

28 września 1991r. W wieku 75 lat zmarł Jan Garb- rolnik, strażak i działacz naszej OSP, radny Gromadzkiej Rady Narodowej i przewodniczący zarządu Rolniczego Zespołu Spółdzielczego „Pokój”.

We wrześniu 1976r., autobus komunikacji miejskiej potrącił stojącą na przystanku autobusowym -na wysokości Parku Rusinowskiego- długoletnią nauczycielkę naszej szkoły podstawowej, panią Leokadię Zagrobską. W wyniku odniesionych obrażeń, nauczycielka zmarła.

 

SIERPIEŃ

6 sierpnia 1857r. W Dziećmorowicach, w ewangelickiej rodzinie  Karola Jenke i Karoliny z domu Geiger, przyszla na świat Krystyna Charlotta. 4 listopada 1883r. Krystyna Charlotta wyszła za Józefa Herdena z Dziećmorowic- syna Antoniego i Tekli z  domu Anft. Ich syn Karol, który po założeniu rodziny w Kozicach, zginął  podczas wojny, 26 września 1915r. na terenie Szapmanii. Krystyna Charlotta zmarła w 1929r.

11 sierpnia 1742r. W sygnaturce budowanej światyni ewangelickiej w Dziećmorowicach, umieszczno dzwon ufundowany przez właścicielkę Rusinowej – panią Crauss.

 12 sierpnia 1762r. Król Prus i głównodowodzący wojsk pruskich-Fryderyk II Hohenzollern, przeniosł się ze swą kwaterą z Dziećmorowic do Pieszyc. Na terenie Dziećmorowic król kwaterował od 27 lipca 1762r.

 12 sierpnia 1977r. W wieku 63 lat, zmarł Ludwik Młynarczyk- góral z sądeckiego i uczestnik wojny obronnej 1939r. Współzałożyciel naszej straży i jej długoletni naczelnik.

 22 sierpnia 1902r. W Rusinowej urodził się Gerhard Schwarz- niemiecki organista, kompozytor kościelny ( ewangelik), profesor konserwatoriów w Berlinie i Lipsku. Dyrektor instytucji muzycznych. Założyciel Szkoły Muzyki Kościelnej w Berlinie-Spandau. Uczeń dziećmorowickiego kantora Oskara Mullera. Zmarł  w Imelhausen (Niemcy)- 13 października 1995r.

22 sierpnia 1977r. Do rejestru zabytków wpisano pałac przy ul. Bystrzyckiej 3 na terenie Rusinowej.

 28 sierpnia 2011r. Z okazji 700-lecia Dziećmorowic odprawiono uroczyste nabożeństwo w intencji mieszkańców naszej wsi. Przed nabożeństwem ze słowem do mieszkańców, zwrócił się Ordynariusz Świdnicki- ks biskup prof. dr hab Ignacy Dec. Po nabożeństwie odsłonięto obelisk upamiętniający byłych i obecnych mieszkańców Dziećmorowic i Dittmannsdorf. Wśród licznych gości  m. in. byli: posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłodzka, poseł Henryk Gołębiewski z Rusinowej, starosta wałbrzyski-R. Ławski i zastępca prezydenta Wałbrzycha- Zygmunt Nowaczyk. Szerokie relacje z uroczystości zamieściły media dolnośląskie i wałbrzyskie.

 29 sierpnia 1412r. Zmarł Ulryk Schoff- od 1382r? pan na Grodnie i m. in. właściciel Dziećmorowic. Uczestnik bitwy pod Grunwaldem jako zaciężny rycerz Zakonu Krzyżackiego. Po bitwie wzięto do polsko-litewskiej niewoli, z której został wykupiony.

 

LIPIEC

1 lipca 1957r. Kierownikiem szkoły ogólnokształcącej stopnia podstawowego, czyli szkoły podstawowej, został Józef Wojciechowski. Zastąpil on na tym stanowisku Stanisława Fila. Przed nim od 1947r. kierownikiem szkoły, była Irena Kiersnowska. J. Wojciechowski kierował szkołą do 1974r., kiedy odszedł na stanowisko wicedyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Walimiu.

5 lipca 1992r. Tragiczna śmierć ogn. poż. Jana Leśniaka- strażaka wałbrzyskiej państwowej Straży Pożarnej i naszej OSP.

7 lipca 1762r. Na polach leżących na południe i wschód po Złoty Las, a powyżej Dziećmorowic, rozpoczęła się koncentracja wielonarodowej armii cesarskiej. Niebawem na przeciwległych polach pomiędzy Rusinową i Dziećmorowicami, a drogą od Modliszowa po Kozice rozlożyła się armia pruska. Liczące po kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy wrogie wobec siebie armie stoczyły 21 lipca bój pomiędzy wioskami Burkatów i Lutomia.

 13 lipca 1327r. Księżna świdnicka Kunegunda- wdowa o księciu Bernardzie  Statecznym i córka Władysława Łokietka, potwierdziła ważność umowy o sprzedaży przez soltysa Dziećmorowic Henryka, dwóm mieszczanom strzegomskim połowy młyna w Morawie k/ Strzegomia.

16 lipca 2011r. W siedemstetną rocznicę pierwszej wzmianki o naszej wsi, na stadionie LZS   „Sudety” odbył się towarzyski mecz piłkarski naszej drużyny z  węgierskim zespołem TSE Harkakotony. Spotkanie zakończyło się remisem-1:1. Po meczu odbył się jubileuszowy festyn.

21 lipca 1317r. W Lwówku Śląskim, książę jaworski Henryk, wystawił dokument. Jednym ze świadków jego spisania, był sołtys Dziećmorowic Henryk. Sołtys Henryk należał do bliskich współpracownika Piasta.

26 lipca 1762r. Przy Dolnym Młynie w Dziećmorowicach, stanął obozem król pruski i głównodowodzący armią pruską Fryderyk II Hohenzollern (por. 7 lipca 1762r.). Frydreyk kwaterował do 12 sierpnia. Był to drugi pobyt tego króla w naszej osadzie.Wcześniej stał  tu obozem w 1760r.

31 lipca 2010r. W naszym WDK odbyły się uroczystości z okazji 66-lecia działalności LZS  „Sudety”

 

4 czerwca 2011r. Otwarcie placu zabaw i rekreacji przy ul. Bystrzyckiej oraz strażacki festyn z okazji Dnia Dziecka, przygotowany przez OSP i przy pomocy LZS  „Sudety”. Oba wydarzenia zainagurowały obchody 700-lecia Dziećmorowic.

11 czerwca  2011r. Zmarł Prałat Honorowy Jego Świątobliwości (prałat domowy), ks. Wiesław-Kuśnierz- długoletni proboszcz parafi pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty.    Ks. W. Kuśnierz pochodził z Podkarpacia i urodził się 9 maja 1937r. Święcenia  kapłańskie uzyskał we Wrocławiu, 26 marca 1963r., z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Proboszczem w Dziećmorowicach był do 25 czerwca 2007r. W ostatnich latach życia mieszkał w Domu Księży Emerytów Diecezji Świdnickiej w Polanicy. Pochowano go w m. Blizne k/Brzozowa.

13 czerwca 1826r. Konsystorz we Wrocławiu ogłosił listę nazwisk osób zakwalifikowanych na studia teologii protestanckiej. Znalazł się na niej współpracownik dziećmorowickiego pastora Kranza-  Georg Wilhelm Thilo.    Thilo pochodził w rodu wybitnych duchownych protestanckich ze Strzegomia. W Dziećmorowicach, był najpierw uczniem, a następnie pomocnikiem nauczyciela w  renomowanym instytucie pastora Kranza.

16 czerwca 1925r. Dokonano spisu ludności. Wynikało z niego, że w Dziećmorowicach (bez dolnej części Rusinowej, którą włączono do D. w 1970r.) mieszkało 1510 mieszkańców, a w Niedźwiedzicy-582.

19 czerwca 2010r. Zespół piłkarski LZS  „Sudety” zakończył sezon 2009/2010, w klasie A gr.1. Uplasował się on na drugim miejscu. W 30 spotkaniach nasi zawodnicy odnieśli 23 zwycięstwa. Muusieli uznać wyższosć rywali w pięciu grach. Dwukrotnie w meczach remisowali.

25 czerwca 1680r. Sąd księstwa jaworsko-świdnickiego skazał przywódców rebelii chłopskiej, przeciwko panu na Grodnie, hrabiemu Georgowi Ebenowi. Dwóch z nich otrzymalo wyroki śmierci przez powieszenie przed Bramą Świdnicką w Jaworze, a dwóch innych, w tym jeden z Dziećmorowic, na karę chłosty, 10 tygodni surowego więzienia i grzywny.

Do rebelii doszło po tym, jak Eben podniosł obciążenia na poddanych.

26 czerwca 1342r. Książę świdnicki Bolko II Mały wystawił w Myślęcinie (od 1 kwietnia 1937r. część Zagórza Śląskiego) dokument, w którym po raz ostatni jako burgrabiego-pana na Grodnie i dominum, do którego należały Dziećmorowice, zapisano Ulryka Schofa (Schaffa). Jeszcze tego roku dobra objął wyższy sędzia książęcy Peczko Eyke.

26 czerwca 1911r. W miasteczku Wernigerode, w G. Harzu, zmarł wybitny muzyk Robert Radecke. Pochowano go w Berlinie. Radecke przyszedł na świat 31 października 1830r. w Dziećmorowicach. Studiował w Lipsku. Kierował państwowymi i kościelnymi instytucjami i placówkami muzycznymi w Berlinie i Lipsku. Był kompozytorem i instrumentalistą. Cenionym muzykiem był również jego starszy brat-Rudolf.

27 maja 1927r. naprzeciwko domu, w którym się urodził, odsłonięto kamień pamiątkowy poświęcony jego postaci. Jego fundatorem było stowarzyszenie śpiewacze- Hochwald- Sangergau z Wałbrzycha.

 

 

1 maja 1816r. Powstała czwarta na terenie Prowincji Śląskiej, rejencja dzierżonowska (Regierungsbezirks Reichenbach). Weszły do niej powiaty: bolkowsko-kamiennogórski, dzierżoniowski, jaworski, jeleniogórski, kłodzki, niemczański, strzegomski, świdnicki, ząbkowicki i ziębicki. 24 stycznia 1818r. uchwalono powołanie nowych powiatów, które weszły do tej rejencji. Były to powiaty: bystrzycki, świerzawski i wałbrzyski, a bolkowsko-kamienno-górski podzielona na dwa odrębne Pierwszym prezydentem rejencji, został baron Hans Ernest Lüttwitz z Górek k/Sobótki i był nim do 3 listopada 1818r. Zmarł w 1837r. Jego przodkowie-Luptycze, przybyli na Śląsk z Łużyc, w XIII w. Drugim i ostatnim prezydentem, był Fryderyk Troschel z Dzierżoniowa (do 30 kwietnia 1820r.).

 

12 maja 2002r. Po raz setny, w oficjalnym spotkaniu o mistrzostwo klasy A wystąpił niespełna osiemnastoletni Piotr Osiecki. Jubileuszowy dla niego mecz, zakończył się zwycięstwem LZS „Sudety” nad drużyną „Karoliny” Jaworzyna Śląska.-w stosunku 1:0.

 

14 maja 2011r. Na stadionie LZS „Sudety”, pod przewodnictwem prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Walimiu- Adama Hausmana, odbyły się gminne uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wzięli w nich udział strażacy z Walimia, Zagórza Śląskiego i Dziećmorowic z rodzinami.

 

17 maja 1977r. W wieku 54 lat zmarł Mieczysław Janczy- założyciel LZS Dziećmorowice i jego przewodniczący od 1950r.- wielce zasłużony dla sportu wiejskiego na Ziemi Wałbrzyskiej. Wcześniej M. Janczy stał na czele koła ZMW „Wici” i kierował jego sekcji sportowej. Pochodził z nowosądeckiego

 

17 maja 1982r. Dokonano częściowej zmiany przebiegu trasy linii autobusowej nr 33. Od tego dnia autobusy zaczęły kursować ulicami: Noworudzką i Głuszycką. Wcześniej na rusinowskim odcinku kursowały ul. Bystrzycką i na krótkim odcinku ul. Noworudzkiej. Wprowadzoną zmianę wielu mieszkańców Dziećmorowic przyjęło z nieukrywanym oburzeniem, tak że sprawca tego długo ukrywał swój w tym udział.

 

21 maja 1997r.Do rejestru zabytków wpisano budynek maszyny wyciągowej szybu „Teresa’ ,na terenie Górnej Rusinowej.

 

25 maja 1851r. Zmarła Maria Rosina Hanke. Na świat przyszła 8 stycznia 1823r., w rodzinie bogatego rolnika Johanna Kalmsa ( ok. 1793r.-ok. 1843r.). 8 maja 1843r. wyszła za rolnika Johanna Gottlieba. Oboje doczekali się syna Karola Ernesta, który urodził się 10 marca 1850r. Jeszcze w 1851r.- 2 grudnia – Johann Gottlieb Hanke ożenił się z Joanna Karoliną Wieland z Rybnicy Leśnej. Miał z nią troje dzieci. Zmarł 26 lutego 1857r.

 

26 maja 1927r. Uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Robertowi Radecke – wybitnemu niemieckiemu muzykowi i kompozytorowi oraz dyrektorowi placówek i instytucji muzycznych. Muzyk przyszedł na świat w D. 31 października 1830r. Zmarł 21 czerwca 1911r. w Wernigerode. Pochowany został na słynnym cmentarzu w Berlinie-Schöneberg

 

28 maja 1949r. Minister Administracji Publicznej podpisał rozporządzenie, którym ustanowił polskie nazwy wzniesień otaczających Dziećmorowice: Czarna (niemiecka nazwa góry-der Tschorn), Klasztorzysko, Palczyk, Sośnina i Szerzawa oraz nazwy gór; Kamiennych, Sowich i Wałbrzyskich.

 

28 maja 1957r. Sejm uchwalił ustawę o uwłaszczeniu mienia nierolniczego na Ziemiach Odzyskanych. Na jej podstawie, dotychczasowi użytkownicy domów jednorodzinnych mogli po atrakcyjnych cenach i na raty, je zakupić.

 

 

2 kwietnia 2005r.
Zmarł papież Jan Paweł II-Karol Wojtyła. Stał on na czele Kościoła rzymsko-katolickiego od 16 października 1978r.

 

4 kwietnia 1982r.
W spotkaniu o mistrzostwo klasy A z zespołem „Unii” Jaroszów, po raz ostatni na boisku wystąpił Marek Gos. Bronił on barw LZS „Sudety” Dziećmorowice przez dwadzieścia lat.

13 kwietnia 1920r.
B. radny powiatowy Oskar Schütz z Walimia, został komisarycznym landratem wałbrzyskim. Od października tego roku do 30 września 1925r., sprawował urząd landrata.

 

14 kwietnia 1982r.
W wieku 69 lat zmarł Stanisław Bełdzikowski- długoletni maszynista kolejowy, uczestnik kampanii wrześniowej i ceniony pszczelarz.

 

14 lub 17 kwietnia 1717r.
Zmarł baron Georg Eben-pan na Grodnie i właściciel m. in. Dziećmorowic. Ród Ebenów wywodził się z Tyrolu i wzmiankowany był po raz pierwszy na początku XIII w. Jako cesarski pułkownik kawalerii uczestniczył w wojnie francuskiej1672-1678, a 1 maja 1677r. został zaliczony do szlachty czeskiej. Dominum zamku Grodno kupił 30 maja 1679r. Jako właściciel dominium, zasłynął z bezwzględności wobec poddanych i doprowadził -na wiosnę 1680r., do ostrego buntu wieśniaków, stłumionego następnie przez wojsko. Eben został pochowany na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Świdnicy, a w 1720r. jego córka Anna Eleonora (13 października 1674r. w Strachowicach k/Wrocławia- † po 1720r., ślub z Gotthardem Fryderykiem v. Reibnitz-8 marca 1668r.) odsprzedała majątek z Dziećmorowicami, Aleksandrowi Winterfeldowi. Żona barona Ebena- Anna Maria zmarła w wieku 70 lat-19 maja 1713r.

 

17 kwietnia-1992r.
W hali sportowej na terenie Czarnego Boru, odbył się rejonowy turniej w wieloboju sprawnościowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ekipa dziećmorowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej uplasowała się w nim na drugim miejscu. Zwyciężyli gospodarze i oni zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego.

 

22 kwietnia 1822r.
W Cierniach k/Świebodzic urodził się Karol Felsmann. Po latach został on lekarzem-chirurgiem i zamieszkał w Dziećmorowicach-najprawdopodobniej przy ob. ul. H. Sienkiewicza 33. Zmarł w D. 11 listopada 1892r.

Dr K. Felsmann, był wybitnym przyrodnikiem. Badał prawa rządzące zmiennością roślin. Prowadził wykłady na uniwersytecie we Wrocławiu. Należał do niemieckich i zagranicznych towarzystw naukowych.

 

24 kwietnia 1952r.
Wprowadzono obowiązkowe dostawy mleka. Prócz niego, system obowiązkowych dostaw obejmował zboża, ziemniaki i zwierzęta rzeźne. Wielkość dostaw wynikała z powierzchni użytków rolnych, w przeliczeniu na 1 ha. Za dostarczone produkty rolnicy otrzymywali zapłatę. Była ona niższa od cen obowiązujących na rynku. Dostawy obowiązywały do końca 1971r.

 

26 kwietnia 2010r.
Prezes zarządu LZS „Sudety” Dziećmorowice Mieczysław Osiecki, w uznaniu jego zasług dla rozwoju piłki nożnej na Ziemi Wałbrzyskiej, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

 

5 marca 1867r

W Zagórzu Śląskim urodziła się Helena Zeidlitz- córka właściciela majątku- barona Ferdynanda (22 stycznia 1833r.-1 maja 1907r.). Helena, 29 sierpnia 1889r. wyszła za Gunthera von Hindenburg-Beneckendorf (1862-1904), spokrewnionego z marszałkiem i prezydentem Prus- Paulem. Jej brat Robert (14 listopada 1872-18 lutego 1937), był landratem, starostą wałbrzyskim. Zmarła w Berlinie 15 stycznia 1933r.

 

9 marca 1947r.

Rozpoczęto nadawanie rolnikom-osadnikom, aktów własności.

 

10 marca 2001r.

Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP Dziećmorowice. Do wybranego zarządu weszli: Marian Domagała-prezes, Alfred Oczkowicz-wiceprezes, Henryk Wach-naczelnik/gospodarz, Waldemar Powałkiewicz-sekretarz i Leszek Gierczak-skarbnik. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Adam Oczkowicz.

 

12 marca 1967r.

W rejonie Przełeczy Okraj w Karkonoszach, odbyła się międzypowiatowa spartakiada zimowa LZS. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce przypadło ekipie LZS Dziećmorowice. Kierował nią Mieczysław Janczy.

 

18 marca 2002r.

Sąd dla Wrocławia-Fabrycznej, dokonał rejestracji LZS  Sudety Dziećmorowice.

 

20 marca 1972r.     

W barwach LZS Dziećmorowice zadeiutował Mieczysław Osiecki. Na boiskach piłkarskich występował on do  20 czerwca 2006r i rozegrał 413 meczów.

 

22 marca 1866r.

We Wrocławiu zmarł Ferdynand Neigebaur- dyplomata, prawnik urzędnik państwowy i wymiaru sprawiedliwości, pisarz ( używał m. in. pseudonimu- dr Dittman) i podróznik. Neigebaur, był pierwszym posłem Prus w Moładwii i na Wołoszczyźnie. Stał na czele pruskiej komisji ds regulacji granicy pomiędzy tym królestwem i Rosją, na odcinku kujawsko-pomorskim. Urodził się w Dziećmorowicach w 1783r.

 

25 marca 1335r.

Pierwszy raz wzmiankowano pana na Grodnie (zapisano  Kinsprech) Peczkę ( Piotra) Eyke-wyższego sędziego dworskiego księcia świdnickiego Bolka II Małego (1308/12-28 lipca 1368). Jako burgrabia Peczko zarządzał on m. in. Dziećmorowicami. Pierwszym znanym burgrabią na Grodnie, był wzmiankowany 22 marca 1315r., rycerz Kilian Hugowicz, Haugwitz. Po Peczce, który zmarł w 1342r., na Grodnie zasiadał Ulryk Schaff (Schof).

 

1 lutego 1982r.

Wprowadzono nowe, -generalnie- wyższe ceny na artykuły detaliczne, usługi oraz za energię elektryczna, gaz i węgiel opałowy. Zaprowadzono trzy rodzaje cen: urzędowe, regulowane i umowne. Jednocześnie wszyscy pracujący, emeryci i renciści oraz osoby będące na ich utrzymaniu, otrzymali rekompensaty pieniężne.

 

2 lutego 1982r.

Ukazał się pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego, numer tygodnika „Trybuna Wałbrzyska”.

 

3 lutego 1987r.

Na łamach „Trybuny Wałbrzyskiej” ukazał się artykuł red. Zbigniewa Mosingiewicza-„Przyszłość tej ziemi”. Była w nim mowa, o dziećmorowickiej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjno-Usługowej.  Autor artykułu, w l. 60. XX w., był częstym gościem dziećmorowickiej młodzieży.

 

5 lutego 1993r.

Prezes LZS „Sudety” Dziećmorowice- Mieczysław Osiecki został uhonorowany Złotą Odznaką Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu.

 

7 lutego 1616r.

Zmarł właściciel Rusinowej i Walimia -Hans Czettritz. Pochowano go w dziećmorowickim kościele. Po nim majętność przejęła wdowa- Katarzyna (też z domu Czettritz). Po jej śmierci w 1633r. panem dóbr został ich syn Hans Krzysztof. Hans Czettritz, który urodził się w 1567r. W 1607r. wszedł w posiadanie wsi Sędzimierz i gruntów na których założono ok. 1611r. wieś Toszowice. Toszowice zostały włączone do Walimia 1 października 1937r., a Sędzimierz do Jugowic 1 kwietnia 1938r.

 

15 lutego 1670r.

W wieku 61 lat, zmarła hrabina Anna Rochow- pani na Grodnie i m. in. właścicielka Dziećmorowic. Anna, była córką Lenory Schaffgotsch i Johanna Hohenzollerna- Sigmaringen, (po śmierci spoczął w dziećmorowickim kościele), w 1622r.). Na świat przyszła 14 maja 1618r. W 1641r., wyszła za barona Moritza Augusta Rochowa ( 29 października 1653r. spoczął w dziećmorowickim kościele), który podczas wojny trzydziestoletniej dosłużył się rangi generała. Po śmierci Anny, dobra przejął syn Ferdynand Wilhelm, który w 1679r. sprzedał je pochodzącemu z Tyrolu, cesarskiemu pułkownikowi baronowi Jerzemu Ebenowi.

 

16 lutego 1562r.

Biskup Wiener Neustadt, ks. Kasper Logau/Loga, został wybrany biskupem wrocławskim. Kasper urodził się w 1524r. w Nysie. Jego ojciec Maciej, był w tym czasie kanclerzem nyskiego księstwa biskupiego. Od 1 listopada 1545r. Maciej ( od 1542r. do początków kwietnia 1557r., był królewskim starostą księstwa świdnicko-jaworskiego ), był dzierżawcą Grodna i m. in. ziećmorowic. Po jego śmierci-4 grudnia 1567r., biskup Kasper ( był jednocześnie starostą generalnym Śląska ) został właścicielem dóbr i Dziećmorowic, ale po roku zrezygnował i oddał majętności swym braciom. Biskup Kasper Logau/Loga założył we Wrocławiu pierwsze na ziemiach zakreślonych granicami współczesnej Polski, seminarium duchowne. Zmarł 4 czerwca 1574r. Pochowany został w katedrze nyskiej.

 

18 lutego 1786r.

Żona dziećmorowwickiego pastora Hofmanna powiła synka.

 

19 lutego 2010r.

W świetlicy Wiejskiego Domu Kultury odbyło się walne zebranie sprawozdawcze dziećmorowickiej OSP. Podczas niego m. in. wybrano delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP. Delegatami dziećmorowickiej straży zostali: Marian Tadeusz Domagała, Henryk Wach, Grzegorz, Andrzej Dębiński, Anna Stasiak, Grzegorz Gidlewicz i Waldemar Pawełkiewicz. W trzeciej dekadzie lutego 1990r. panowała wiosenna pogoda. W porze południowej temperatura powietrza przekraczała 20º C

3 listopada 1996r.

Zmarła Stefania Ćwiklińska- długoletnia kierowniczka dziećmorowickiego Klubu Ksiażki i Prasy „Ruch”. Pani Stefania, była osobą  niezmiernie miłą, troskliwą i ciepłą. Cieszyła się wielkim autorytetem wśród dzieci i młodzieży, nie tylko z naszej wsi, ale także Osiedla Górniczego, Kozic, Modliszowa, Starego i Nowego Julianowa i Rusinowej czy wschodnich obrzeży Wałbrzycha.

7 listopada 1811r.

W Prusach, a przez to i na Śląsku, który był ich częścią, ogłoszono edykt wprowadzający wolność rzemiosła i handlu. Edykt stanowił ważny etap w procesie przebudowy państwa pruskiego oraz jego handlu i rzemiosła. Znosił on m. in. przymus cechowy i  iberalizowal dotychczasowe w tym względzie przepisy- rodem z średniowiecza..

10 listopada 1985r.

W meczu piłkarskim o mistrzostwo klasy A, LZS „Sudety” Dziećmorowice i zespołem „Płomienia” Dobromierz, po raz 162 i ostatni, na boisku wystąpił Bogdan Chmieła. Nieubłagana śmierć zabrała go nam wszystkim 12 kwietnia 1986r.

11 listopada 1473r.

Koniec długotrwałej i katastrofalnej dla ludzi, zwierząt i świata przyrody- suszy. Od 23 kwietnia owego roku, do tego listopadowego dnia, nie spadła kropla deszczu. Jej skutkiem były nieurodzaj, a następnie głód, choroby i wysoka śmiertelność ludzi.

20 listopada 1945r.

Sojusznicza Rada Kontroli dla Niemiec, ustaliła tryb wysiedlania ludności niemieckiej, m. in. z terenu Polski do stref okupacyjnych na jakie podzielone zostały powojenne Niemcy. Jej ustalenia wynikały z Umowy Poczdamskiej.

26 listopada 1858r.

Znany śląski przemysłowiec ze Świebodzic-Christian Gustaw Kramsta, uzyskał koncesję na wydobycie rud kruszcowych, w polach wydobywczych kopalń „Gabe Gottes” („Dar Boży”) i „Haus Hohenzollern” ( „ Ród-Dom Hohenzollernów”). Pierwsza z kopalń, najstarsza w dziećmorowickim rejonie górniczym, istniała już przed 1459r. Znajdowała się na północ od zabudowy wsi, czyli na wschód od ob. St. Julianowa. Druga, znajdowała się koło niej, ale bliżej Dziećmorowic.

Rudy kruszcowe zawierające m. in. srebro i miedź,  były wydobywane na terenie Dziećmorowicach prawdopodobnie od 1386r.

29 i 30 listopada 1327r.

W Lwówku Śląskim, który należał do księstwa jaworskiego, książę jaworski Henryk, wystawił dwa dokumenty. Przy ich spisaniu, obecny był m. in. sołtys Dziećmorowic-Henryk.

3 grudnia 1765r.    

  Dokonano urzędowego spisu Dziećmorowic. Wykazał on, że wartość całego majątku jej mieszkańców i właścicieli wsi -Liersów (ich siedziba    znajdowała się we dworze przy ob. ul. H. Sienkiewicza 19) wynosiła  22 892 talarów śląskich. We wsi mieszkało wtedy 17 kmieci, 16 zagrodników i 70 chałupników. Działało  55 rzemieślników. Byli to głównie tkacze (zagrodnicy i chałupnicy), którzy jednocześnie uprawiali rolnictwo.

Nasza wieś od XVII do początków XX w. należała do największych w Sudetach ośrodków wiejskiego tkactwa.

W tym czasie w Rusinowej było 32 kmieci, 80 zagrodników, 11 chałupników oraz 70 rzemieślników. Wartość majątku wynosiła 25 08 talarów śląskich.

15 grudnia 1958r.     

Późnym wieczorem wybuchł pożar stodoły  przy ul. H. Sienkiewicza 95. Strażacy, w tym z dziećmorowickiej OSP, w trudnych warunkach pogodowych, w tym przy silnym mrozie- walczyli z żywiołem przez kilkanaście godzin.

 Do tego momentu był to największy pożar w powojennej historii Dziećmorowic.

16 grudnia 1740r.      

Początek pierwszej wojny śląskiej. Bez formalnego wypowiedzenia wojny, kierując się nieważnymi prawami do krainy i pod pozorem obrony praw cesarzowej Marii Teresy z Habsburgów do tronu,  na Śląsk* wkroczyła armia pruska. Wobec znikomego oporu małych i rozproszonych sił austriackich, Śląsk został szybko opanowany przez wojska pruskie.

Wojska te, w szeregach którego było wielu oficerów wywodzących się z dawnej szlachty pomorskiej, do Świdnicy  wkroczyło 1 stycznia, a do Wałbrzycha – 30 stycznia 1741r.

Pierwsza wojna śląska zakończyła się podpisaniem traktatów we Wrocławiu (11 czerwca 1742r.) i w Berlinie (28 lipca 1742r.) Wcześniej- bo 7 listopada 1741r. stany śląskie oddały we Wrocławiu królowi Prus-Fryderykowi II Hohenzollernowi hołd. Król ten podczas trzeciej wojny śląskiej dwukrotnie kwaterował w Dziećmorowicach- w 1760r. I 1762r.

Po włączeniu Śląska do Prus, państwo to wzmocniło się gospodarczo i ludnościowo, zwłaszcza że ludność ta, była w znacznym stopniu narodowości i kulturze niemieckiej.

Potem toczono jeszcze dwie wojny (1744-1745 i w l. 1756-1763). W tej ostatniej, zwanej też siedmioletnią bardzo mocno ucierpiały Dziećmorowice.   

 * Śląsk oraz Czechy, stał się częścią monarchii Habsburgów, na podstawie zapisów traktatu z 16 lipca 1515r. Urzeczywistnienie traktatu nastąpiło po śmierci króla Czech i Węgier – Ludwika Jagiellończyka, który zginął w bitwie pod Mohaczem, 29 sierpnia 1526r.                                                                                                                                                       

 18 grudnia 2009r.     

Nasza Ochotnicza Straż Pożarna została zarejestrowana przez Sąd Rejestrowy we Wrocławiu.

19 grudnia 1861r.        

W celu poprawy organizacji wydobycia rud kruszcowych i obniżenia kosztów, właściciel dziećmorowickich kopalń- Kramsta, dokonał połączenia kopalń w jedno przedsiębiorstwo- Consolidierte Gut Glūck. Do tego przedsiębiorstwa górniczego weszły kopalnie:”„Gut Glũck”, „Eintracht”, „Fryderyk Wilhelm”, „Haus Hohenzollern”, „Himmelsfahrt”, „Leopold Wilhelmina” i „Neufang”.Wspomniane kopalnie zlokalizowane były  pomiędzy Starym Julianowem i Dziećmorowicami.

Reorganizacja nie zapobiegła wstrzymaniu robót wydobywczych. Kramsta niebawem zaprzestał działalności górniczej w  Dziećmorowicach, a podjęła je bez powodzenia spółka Buhag z Jawora.

21 grudnia 1657r.    

W wieku 43 lat zmarł Jerzy (Georg) Eichorn- dziećmorowicki kmieć, gwarek i ławnik- członek sądu wiejskiego.

24 grudnia 1945r.          

W dawnym gasthausie Pod Złotym Lasem ( ob. Wiejski Dom Kultury), pierwsi polscy osadnicy  spotkali się na wieczerzy wigilijnej. Prowadził ją ks. Jacek Łukasiewicz, a  kolędy śpiewał chór prowadzony przez p. Witkowskiego.

31 grudnia 2000r.   

Ostatni dzień funkcjonowania linii autobusowej nr 33 obsługiwanej przez wałbrzyskie MPK. Z powodu  zmian ostatnie tygodnie roku, były bardzo nerwowym okresem dla większości mieszkańców Dziećmorowic.

 1 stycznia 1742r.  

Rozpoczęła działalność administracja powiatowa, w tym dla powiatu świdnickiego, do którego weszła Ziemia Wałbrzyska z Dziećmorowicami. Landratem powiatu świdnickiego został Karol Zygmunt Zeidlitz z Czerńczyc, a po jego śmierci w 1756r. ,jego brat Henryk- właściciel Walimia.

Zeidlitze wywodzili się ze starego rodu, o słowiańskich korzeniach, a ich gniazdo rodzinne było na zamku Sedlic na Łużycach. Pierwszych z rodu odnotowano w 938r., na dworze władcy czeskiego Bolesława I Okrutnego. W pod koniec XII w. Hinco Czedelicz ( pisownia nazwiska rodu ulegała zmianom i brzmiała np. Czedlicz, Silicz, Siliz, a on sam systematycznie dzielił się na odrębne gałęzie), był kanclerzem księcia zwierzchniego Mieszka III Starego. Inny z tego rodu-Peter, był kanclerzem księcia świdnickiego-Bolka I Surowego. Aż siedmiu z nich, biło się 15 lipca 1410r. pod Grunwaldem, w szeregach wojsk krzyżackich.

Potomkowie tamtych Zeidlitzów, czynni byli na naszym terenie ( np. Grodno, Rusinowa, Walim, Zagórze Śląskie).

1 stycznia 1955r.

Pierwszy dzień istnienia gromady Dziećmorowice jako podstawowej jednostki administracyjnej kraju. Do tego momentu gromady stanowiły jednostki pomocnicze gmin, które od tego momentu zostały zniesione. Na czele Prezydium GRN stali kolejno: Józef Wójcik z Modliszowa, Władysław Filipowski( tymczasowo ), Stanisław Panz i Władysław Waśko.

1 stycznia 1957r.      

Walim uzyskał status osiedla robotniczego.

 5 stycznia 1976r.  

Wobec niemożności kierowana LZS Dziećmorowice, przez  jego założyciela Mieczysława Janczego, tzw komitet przejęciowy w składzie: Mieczysław Osiecki- przewodniczący oraz Zygmunt Pala, Bogdan i Stanisław Pawełkiewiczowie, odebrał od rodziny poważnie chorego przewodniczącego  LZS, Mieczysława Janczego, sprzęt sportowy i go zabezpieczył. Od tego momentu datuje się kierownictwo klubu przez Mieczysława Osieckiego.

LZS „Sudety” ( nazwa od 15 lutego 1978r. ) został założony w 1950r. na bazie koła sportowego dziećmorowickiej Związku Młodzieży Polskiej. Kontynuowało ono tradycje sekcji sportowej, założonej w 1947r., przy kole Związku Młodzieży Wiejskiej  „Wici”.

13 stycznia 2011r.    

W świetlicy Wiejskiego Domu Kultury  odbyło się pierwsze posiedzenia Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia Dziećmorowic. Podczas posiedzenia wybrano kierownictwo komitetu i zarysowano program obchodów 700-lecia. Na czele komitetu stanął mieszkaniec Os. Słonecznego Adam Hausman- wójt gminy Walim.

14 stycznia 1376r.

Biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli ( syn Boguszy z Michałowa i Pogorzeli, stronnik Luksemburgów i przeciwnik wyłączenia biskupstwa wrocławskiego z metropolii gnieźnieńskiej i włączenia go do metropolii praskiej) erygował parafie w Dziećmorowicach, Michałkowej i Strudze.

18 stycznia 2007r.

Nad Dziećmorowicami przeszła wielka nawałnica, której towarzyszyły  gwałtowna ulewa oraz burza z wyładowaniami atmosferycznymi. Taki kaprys zimowej aury nie był zjawiskiem nadzwyczajnym. Wywołały go silnie wiejące od strony Alp, wiatry fenowe.

20 stycznia 1970r.             

Zmarł mieszkaniec Dziećmorowic Józef Hrobař. Ten lubiany przez wszystkich Czech, urodził się  22 lutego 1890r. w m. Záchlumi k/Pilzna. Działał w naszej OSP. Spoczął na dziećmorowickim cmentarzu.

31 stycznia 1807r.       

Pod Czerwonym Wzgórzem koło wsi Kozice, na  poruszający się drogą  z kierunku Świdnicy, oddział francuski, z zaskoczenia uderzyli partyzanci pruscy dowodzeni przez rotmistrza Stōssela. Z boju, który toczył się w surowych warunkach zimowych, zwycięsko wyszli Prusacy, którzy wzięli do niewoli 30 Francuzów oraz przejęli 49 koni. Główne siły francuskie oblegały  od 10 stycznia Świdnicę.

Starcie pod Kozicami było jednym z licznych epizodów kampanii śląskiej wojen napoleońskich. I chociaż trudno w to uwierzyć, Napoleon Bonaparte nigdy w te tereny nie zawitał, chociaż niektórzy chcieliby dziś, by tak stało się kiedyś. Za to wojskami koalicji napoleońskiej zajmującej Śląsk, dowodził jego brat Jerome. W ich składzie znajdowały się oddziały polskie.